Genel Müteahhitlik

UZKA, kurulduğu günden bugüne kadar pek çok taahhüt işi üstlenmiş ve bunları başarılı bir şekilde yerine getirmiş; özellikle endüstriyel inşaat sektöründe çok çeşitli projeleri hayata geçirmiştir. Bu projeler başlıca; Ticaret Merkezi İnşaatı, Villa İmalatı, Kütüphane Binası İmalatı, Uzay Çatı İmalatı, Konservatuar Binası İmalatı, Otokorkuluk İmalatı, Okul Kaba İnşaatları gibi sıralanabilir. Her projeyi inşa ederken tecrübesine güç katmış ve imalatın bir parçası olmuştur.

Ulaştırma

Ulaştırma sektöründe ülkemizde ve dünya da öncü bir şirket olmak isteyen UZKA, uzman personeli, deneyimleri ve sahip olduğu makine parkı sayesinde metro, tramvay, hafif raylı sistem, istasyon ve elektromekanik sistemler, tünel, viyadük ve köprü inşaatlarında hizmet vermektedir. Hayata geçirdiği projeleri en iyi kalitede teslim ettiği için sektöründe parmakla gösterilen firma olmayı başarmıştır. Bilgi birikimini yalnızca şirket içerisinde tutmayarak, çeşitli teknik desteklerini zaman zaman sektördeki tüm oyuncuları ayırt etmeksizin destek vererek teknolojik ve çevreci çözümler üretmektedir.

Demiryolu

UZKA, ülkemizdeki demiryolu altyapı konusundaki yatırımları görerek esas faaliyet alanı olan demiryolu üstyapı müteahhitliğine 1998 yılında “Adana Raylı Taşıma Sistemi Projesi”’ni alarak alanında deneyim kazanmaya başlamıştır. Türkiye’nin 35 farklı ilinde çalışarak, her projesinde tecrübesini ve makine parkını yenileyerek çağının ötesinde olmayı hedeflemiştir. Balastlı Hat, Balastsız Hat, Yüksek Hızlı Tren Hattı, Makas Kurulumu, Makineli Tamirat, Hat Sökümü, Hat Montajı, Kaynak İşleri, Balast Dökümü ve Eleme gibi işlerin yanı sıra 2019 yılı itibariyle altyapı işlerinde de görev almaya başlamıştır. Çok çeşitli projeleri tamamlayan UZKA bunlara yenilerini eklemek için heyecanını hiçbir zaman kaybetmemektedir. UZKA, demiryolu sektöründe bayrak taşıyan firma olmanın sorumluluğunun her daim bilincindedir.

Teknoloji

UZKA kurulduğu günden itibaren ilk hedeflerinden biri çağının ötesinde bir firma olmaktır. Gelişen ve değişen teknolojiyi her zaman takip ederek makine ve ekipmanlarını yenilemektedir. Teknolojinin imkanlarını kullanarak yaptığı imalatlara kaliteden ödün vermeksizin devam eden UZKA, Türkiye de demiryolu üstyapı araçları sayısı bakımından özel sektörün öncü firmasıdır. Bu izlediği politika ile sektördeki birçok firmaya örnek olmaktadır.

Özel Çözümler

Yüksek işletme hızlarının etkisiyle oluşan dinamik yüklerin balastlı hatlarda oluşturduğu deformasyon sonucu bakım giderlerinin çok yüksek olduğu bilinmektedir. Hat geometri kalitesinin daha uzun süre korunması, daha konforlu ve güvenli işletme yapılabilmesi amacıyla, 2018 yılında UZKA’nın mühendislik tecrübesi ve BETRA’nın üretim kalitesi bir araya gelerek TBP (track base plate) üretimine başlanmıştır. Seri üretimin devam ettiği Ankara – İstanbul YHT Projesi Sapanca – Geyve arası üstyapı işleri kapsamında, elektromekanik sistemlerin talebi doğrultusunda Arge faaliyetlerine başlanmış, yapılan çalışmalar sonucunda; cam elyaf takviyeli polimer donatılı, sentetik fiber donatılı, çelik tel donatılı ve hibrit (karma) tipte TBP üretimleri yapılmıştır.
Ayrıca, değişik geometrik şartlar göz önünde bulundurularak 4 farklı ebatta TBP üretimi gerçekleştirilmektedir. Mevcut tesisimizde 8400 adet/yıl kapasiteyle üretime devam etmekteyiz.